Ako som si vyrobila svetielko lásky.

 

 Najnovšie ma chytila vášeň v papierovom pletení. A musela som vyskúšať takúto závesnú lucerničku so srdiečkom. V prípade, že sa Vám páči, môžete si ju vyrobiť aj sami. Všetko potrebné som napísala v tomto článku.

Môj výsledok je prvotina, preto vyzerá tak, ako vyzerá, najdôležitejšie je doťahovať si poriadne ruličky, ktorými opletáme, aby boli pekne rozmiestnené, osnovných ruličiek by mohlo byť trošku viac, keď sa tak na to pozerám, aby boli trošku hustejšie na sebe. Ale inak na prvé svetielko lásky vyzerá celkom fajn.

Poďme teda na to. Najdôležitejším základom máme ruličky vyrobené z papiera. O tom, ako som sa ich naučila robiť a stále ich tak robím ja, si môžete pozrieť vo videu.

Takto si pripravíme asi 150-200 ruličiek.

Ďalšie veci, ktoré k tomu budeme potrebovať :
  • vyrobené ruličky približne 150-200ks
  • štipce
  • zaváraninový pohár – čo chceme opletať
  • tavnú pištoľ – alebo lepidlo
  • hrubší drôt
  • cvikacie kliešte na drôt
  • chuť a trpezlivosť tvoriť
Postup je nasledovný:
  1. Začíname zlepenín ruličiek, keďže som sa rozhodla aj pre vypletané dno, prekrížime si 6 základných ruličiek po 2, aby nám vznikla takáto hviezdička ja som ich lepila tavou pištolou, je to najrýchlejsie lepenie.
  2. Pod spodné ruličky zasunieme dve opletacie ruličky, a opletáme dvoma, najskôr opletáme každé dve ruličky štýlom jedna opletacia rulička vrchom druhá spodom. Takto postupujeme asi 3x potom si ich rozdelíme a začneme opletať každú jednu na striedačku, ako doteraz. Vypletieme si veľkosť, ktorú potrebujeme mať pod pohárom. Keď sa nám ruličky skrátia jednoducho si ich nadpojíme vsunutím tenšieho konca do hrubšieho s tým, že ich zlepíme.

3. začíname opletať do výšky, a osnovné ruličky si prichytíme štipcami o vrch pohára a striedavo opletáme ja som opletala do výšky vrúbkov na pohári, pretože srdiečko som si vytvorila veľkosťou asi na stred pohára.Opletáme tak ako doteraz. 


Táto technika pletenia má názov opletok dvoma, to znamená, že opletáme dvoma ruličkami jednou pred a druhou za osnovnou ruličkou. A pri ďalšej osnovnej ruličke ich poradie vymeníme. Túto techniku som si zvolila, pretože sa mi s ňou najlepšie pletie. ☺

4. Srdiečko vytvoríme tak, že si do ruličky vsunieme drôt a následne z neho poohýbame srdiečko, v strede spojíme drôt zatočením a aby mi nebolo vidieť drôt zasunula som naž ruličku a zalepila som ju. Srdiečko si vložíme stredom k jednej ruličke. Spodnú časť som prilepila tavnou pištoľou, aby lepšie držalo, ruličku si prevlečieme cez vrch a tiež ju tam prilepíme, pretože keď opletieme srdiečko až k vrchu ďalej budeme opletať celý pohár. V opletaní pokračujeme ďalej kým sa nedostaneme k srdiečku.

5. Keď sa dostanem opletacími ruličkami k srdiečku pokračujeme akoby ďalej jedna rulička ide zo spodnej časti druha zvrchu. A ruličky zatočíme smerom spať a pokračujeme ďalej, aby nám to pekne sedelo. Zozačiatku sa mi úplne najlepšie nedarilo, ale neskôr to už išlo lepšie. Upletieme celý rad a opäť sa dostaneme k druhej strane srdiečka, pokračujeme tak isto otočíme sa a ideme späť. takto opletáme celé srdiečko.

Je to trochu komplikované, no výsledok naozaj stojí zato!

6. následne pokračujeme v opletaní celého pohára urobíme si pár riadkov, ja som potom pohár vybrala a vzniknuté medzery som ešte vyplietla samostatne vloženou ruličkou, ktorú som z vnútornej strany zalepila. Tak som vlastne doplietla medzeru medzi záhybom srdiečka a pokračovaním rady nad srdiečkom. To mi prišlo ako najjdenoduchšie riešenie..


7. Tesne pred koncom opletania som si odstrihla kus drôtu dĺžky obvodu pohára a druhý dlhší, aký som chcela držiak na zavesenie. Na drôte som urobila 2 očká, ktoré som prevliekla do drôtu, ktorý som okolo hrdla pohára riadne zatočila kliešťami aby dobre držal na mieste. Napokon som doopletala celý pohár. Pohár som samozrejme nechala vo vnútri opletku, hlavne kôli bezpečnosti, aby nám náš svietniček nezačal horieť, keď doň dáme horiacu sviečku.

A máme hotovo, hotový pohár môžeme prelakovať alebo akokoľvek dekorovať. Rôznymi stužkami, mašličkami, suchými kvetmi poprípade nafarbiť, ozdobiť servítkovou technikou atď. …

Túto moju prvotinku som venovala na akciu, kde si mohli ľudia kúpiť za dobrovolný príspevok daný výrobok a tieto peniažky išli na pomoc jednéhmu chlapčekovi od nás z obce. Vždy sa poteším, keď môžem niekomu urobiť radosť a je to krásne, pretože sa nám to dobro, ktoré odošleme vráti späť. ♥

Prajem Vám veľa zábavy pri tvorení.

 

Vaša Andrea ♥

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.