Blogovanie a Podnikanie

Dôležitá otázka: WordPress alebo Blogger?

Najdôležitejšia dilema pri vytváraní blogu. A v nej proti sebe dva najznámejšie systémy WordPress a Blogger. Mala som tú možnosť vyskúšať oba, no nakoniec som si vybrala cestu jedného, ktorý sa mi spočiatku zdal príliš komplikovaný a náročný. Teraz viem, že to bolo len mojim strachom a nevedomosťou. Rada Vám priblížim moje skúsenosti, aby ste nestratili toľko času ako ja „zbytočným“ hľadaním vhodného riešenia.

Môj začiatok

Vždy som túžila mať svoj priestor realizácie na webe. Keď som zostala doma na materskej cítila som potrebu niečo robiť, vytvárať mať svoje hobby. Venovala som sa handmade šitiu a tvoreniu dekorácií, ktorému sa venujem stále. Chcelo to niečo viac, vždy ma bavilo skúšať nové návody, fotenie …. 

Tak som začala googliť, natrafila som na blogy, osobné, lifestylové, handmade s receptami … Lákalo ma to vyskúšať, tak som si vygooglila informácie, ako začať, čo na to treba. 

Samozrejme som natrafila aj na ponuku WordPress alebo Blogger, v tom čase som si skúsila obe, no oveľa jednoduchší mi prišiel systém Blogger, nakoľko mám gmail bolo to veľmi jednoduché prihlásila som sa vytvorila som si názov stránky, ktorý som chcela používať a bolo. Nasledovali hodiny dni, kedy som sa učila pracovať, ako si usporiadať stránku, aby sa mi vzhľadovo páčila, ako pridať obrázok, ako priložiť odkaz, či bude možné dostať na stránku facebook…

Po nejakej dobe, keď som od svojho „blogu“ s pár článkami chcela viac, aby vyzeral lepšie, jednoduchšie skrátka WordPress. Veľmi sa mi páčili témy vzhľadu WordPressových stránok, prišli mi také jednoduché a krásne. 

To bol po niekoľkých mesiacoch zlom, kedy som si povedala, že chcem viac a rozhodla som sa to naučiť, aj keď to nebolo úplne najľahšie. 

V „tvorbe stránok“ som úplná amatérka na strednej mi nikdy nešla informatika, nič mi to nehovorilo, no dnes som na seba celkom hrdá, že som sa ako „samouk googlič“ naučila vytvoriť si svoju stránku a to vo WordPress v systéme, ktorý mi pripadal ťažšie ako štúdium vysokej školy. ☺

Jednoduchosť vytvorenia stránky

Ak už máte skúsenosti s wordpress.org bude sa Vám zdať ovládanie a vytváranie oboch stránok jednoduché. No na wordpress si treba trošku zviknúť. Inak je vytvorenie stránok jednoduché.

WordPress.org

Aj keď ste začiatočník, je fajn naučiť sa a pustiť sa do WordPress, nebude to také jednoduché ako s Blogger, ale investovaním času do naučenia sa pracovať s WordPress len získate. Ak to s blogom myslíte naozaj vážne a chceli by ste časom pomocou blogu zarábať so začatím s WordPress ušetríte veľa času, už len s komplikovanejším presunom blogu z Blogger na WordPress.

Blogger

S bloggerom je to veľmi jednoduché. Predpokladám, že máte svoj google účet v tom prípade Vám stačí prihlásiť sa do služby Blogger, vybrať si šablónu vzhľadu a máte pripravený blog na písanie prvých článkov. Ak si nieste úplne istí, že blogovanie je to čo chcete robiť a hľadáte sa, je lepšie začať s bezplatným bloggerom. Ak budete cítiť potrebu viete potom pokračovať aj na WordPress.

Vlastníctvo stánky a jej kontrola

Tu sa nám vynára celkom dôležitá otázka, ohľadom kontroly nad Vašim blogom a jeho vlastníctvo. Či je pre Vás lepšie vlastniť svoju stránku a robiť si s ňou čokolvek len chcete, alebo byť v strachu, že raz o stránku prídete.

WordPress.org

je platforma s otvoreným zdrojovým kódom, čo znamená, že ju môžete mať zadarmo. Po spustení plateného hostingu aj budete mať pocit, že je Vaša a nikoho iného. Týmto je stránka len a len Vaša a môžete si s ňou robiť čokoľvek len budete chcieť, môžete pridávať obsah, mazať, vkladať fotky, kódy odkazy a veľa iného.

Blogger

Ako bezplatná služba blogger, je stále vlastníctvom Google, či budete mať vlastnú doménu, alebo nie. Keď sa Google jedného dňa rozhodne, že službu blogger zruší, vy s tým nespravíte nič a o celý svoj blog prídete. Aj keď je to menej pravdepodobné, to riziko tam je. Taktiež ak sa Google z akéhokoľvek dôvodu rozhodne, že zablokuje Váš blog, máte smolu . Už sa pár krát vo svete stalo, že Google zmazal nejaký ten blog. 

Vzhľad, témy a šablóny vzhľadu stránok

Aj keď nieste odborník na vzhľad stránok, táto časť vytvárania stránok Vás určite pohltí a zaberie Vám celkom dosť času. Ja sama som tejto časti tvorbe stránok asi venovala najviac času z celej tvorby blogu. Ako sú na tom blogger a wordpress?

WordPress.org

Stačí ísť na stránku www.wordpress.org a kliknúť na témy. To množstvo rôznych tém, ktoré Vám wordpress ponúkne je neskutočné veľká väčšina z nich je zadarmo a môžete si niektorých témach prispôsobiť ich rozloženie, farebnosť a veľa iných funkcií, ktoré má každá téma iné. Preskúmať ich a vybrať tie správne paremetre Vám zaberie naozaj veľmi veľa času. V prípade, že by ste chceli o úroveň lepšie fungujúce a prisposobené témy, stačí zainvestovať a kúpiť si platenú tému, ktorá je lepšie „vybavená“.

Blogger

V prípade bloggeru je táto ponuka dosť obmedzená, témy alebo v bloggeri sú to skôr šablóny. Každá šablóna sa dá prispôsobiť, niektoré majú prispôsobiteľné viaceré možnosti vzhľadnu a iné šablóny len základné možnosti prispôsobenia. Takže s bloggerom veľké zázraky v dizajne stránok nenarobíte. 

Tvorba obsahu

Pri tvorbe blogu je to dosť dôležitá časť. Veď články a obsah sú najdôležitejšou zložkou každého blogu. Aj keď si povieme, že pri písaní príspevkov nemôže byť veľký rozdieľ, stále dokážu prekvapiť či už wordpress alebo blogger. 

WordPress.org

Vo wordpress nájdete všetko. Funkcií vo vytváraní článkov je pekné množstvo, ktoré sá rozšíriť o ďalšie pluginy, ktoré wordpress ponúka sú to rôzne funcie, ako je možné vidieť na obrázku ja tam mám napr. Add Slider – umožnuje mi pridať priamo do článku rad obrázkov a veľa iných funkcií, ktoré sa Vám zobrazia v ponuke nad menu editora. Samozrejme je to niečo nové, no keď sa zoznámite s fungovaním editora, ako a čomu sa treba venovať nieje nič krajšie a nápomocnejšie v tvorbe článkov. 

Blogger

A pre porovnanie textový editor v Blogger. Jednoduchý panel na vrchu zobrazuje všetky možnosti, ktoré umožňujú formátovať text a pridávať médiá. Ponuka je jednoduchá, no tiež je aj postačujúca, na tvorenie článkov ideálna. Máte tam všetko čo potrebujete. No nečakajte vylepšené funkcie ako vo wordpress. 

Podpora pre užívateľov

Celkom potrebná časť, hlavne v prípadoch, keď si neviete dať rady pri tvorbe stránky. Niekedy je to záchrana v poslednej chvíli, keď už neviem, kam sa pohnúť.

WordPress.org

Keďže s wordpressom sa musíte naučiť pracovať, môže sa zdať komplikovaný. No podľa mňa je to len počiatočný strach z neznámeho. Sama som si to vyskúšala, teraz, keď som trochu viac pochopila jeho funkčnosť nedám naň dopustiť. V prípade podpory, keď si neviete s niečím dať rady. Môžete sa spoľahnúť ze na internete nájdete veľa potrebných informácií, či už na oficiálnych stránkach wordpress, alebo na rôznych iných stránkach, ktoré sa wordpressu venujú. 

Blogger

Keďže je Blogger od spoločnosti Google, mohli by sme očakávať riešenia na veľké množstvo otázok, no nieje tomu tak. Blogger má riešenia na najzákladnejšie otázky. Celkom fajn sú ale rôzne blogy, ktoré sú zamerané na vytváranie blogov cez Blogger a podávajú tak celkom slušné množstvá odpovedí, ako riešiť rôzne otázky, ktoré vznikajú pri vytváraní blogu na Bloggeri. Mne tiež veľmi pomohli blogy venujúce sa bloggeru, našla som tam aj veľa informácií ako implementovať html kody a zmeniť aj vzhľad blogu. Pomoc teda nájdeme aj pre Blogger, no nielen na officiálnych stránkach ako by sme očakávali. 

Záverečné zhrnutie

Blogger

Pre mňa bola Blogger jasná voľba na začiatku, kôli tomu, že bol rýchlo prístupný. Ak začínate blog a nieste si úplne istý tým, či sa tomu budete venovať na plno a časom aj zarábať pomocou blogu. Chcete písať recepty, svoje zážitky viesť blog ako svoj denník … Vtedy je Blogger vhodný pre Vás, máte ho zadarmo, bez poplatkov a môžete s písaním začať aj okamžite, ako sa zaregistrujete. Ovládanie je veľmi jednoduché, no dosť skromné. Ak však potrebujete mať na blogu len základné funkcie a neplánujete sa vyhrať do detailov s vzhľadom, je Blogger to ideálne, čo potrebujete. 

Smelo do toho!

V prípade, že sa radi hráte s detailami, chcete mať na blogu rôzne funkcie a vychytávky a chcete napredovať a časom aj pomocou blogu zarábať je čas začať s WordPress.org.

WordPress

WordPress som skúšala začať asi 2krát. Každý pokus ale bol cez wordpress.com rozdiel medzi WordPress.org a WordPress.com Vám priblížim v novom článku.

Medzi tým som si vytvorila blog na Blogger, vytvárala som upravovala, no vždy som od tejto formy chcela viac, lepší vzhľad, viac funkcií, väčšiu slobodu vo výbere šablón, jednoduchosť vkladania obrázkov, odkazov na iné stránky … Jednoducho viac.

Neskôr som objavila, že WordPress ide aj inak, kde nemusím nič programovať atď. chce to mesačné platby na hostingové služby, ale myslím že suma cca do 6€ na mesiac nieje taká vysoká a dá sa zvládnuť. 

Tak som sa pustila do WordPress.org s tým, že som si vybrala hosting od websupportu:

Získaj bezpečný WordPress

Každopádne wordpress.org je super, ak to so svojim blogom myslíte vážne a jednoznačne chcete dosiahnuť viac. Veľa vychytávok zlepšovacích funkcií pre napredovanie a správny smer blogu. Ja som vyskúšala obe a jednoznačne mi vyhovuje viac WordPress.org

Ktorý blogovací systém uprednostňujete Blogger, alebo WordPress? Napíšte mi do komentára.

Ďalší krok k svojmu blogu už čoskoro. ☺

Vaša Aďa ♥

 

 

 

 

 

 

 

 

2 komentáre

  • Vlado Čuchran

    Blogger
    vidím tu tému a tak poprosím. Používam, ale neviem prísť na to, ako vypnúť funkciu, alebo nastaviť blog, aby mohli komentovať všetci aj bez prihlásenia, či iní než gmailovci.com. Prihlasovanie a prístup len cez gmail určite prispievateľa okamžite odradí. Aké máte skúsenosti?

    Vhodné a dobré je RSS na bloggeri, pomerná prehľadnosť..
    Prípadne, máte nejaký iný typ na blog podobného typu? Najhoršie, že napr. na Webnode zlyhávajú scripty a nefunguje ani taký aniBlueBoard.cz a nefungujú články ako v pôvodnej verzii a tým pádom ani dialóg
    Ďakujem za pomoc

    • Andrea ♥

      Prajem Vám pekný deň, ďakujem, za otázky. V prvom rade, niesom odborník na danú tématiku, no zo svojich skúseností a zistení Vám skúsim odpovedať podľa seba. K otázke komentovania, predpokladám, že sa jedná o blogger. V administrácii bloggeru prejdete na nastavenia, ďalej príspevky,komentáre a zdieľaný obsah a tam si už upravujete príspevky, koľko na stranu atď. A nižšie je nastavenie komentárov – umiestnenie, kto môže moderovať atď.. Skúsenosti zatiaľ nemám, pracujem stále na prezentovaní blogu a dostať ho do povedomia a časom snáď aj komentáre prídu. ☺ K druhej časti Vašej otázky, máte pravdu, že blogger je jenoduchší, prehľadnejší, ale to je tak všetko. Podľa seba vidím, že stránka sa mi viac páči, je viac možností vizualizácie, rôzne nastavenia pridávanie takzvaných pluginov, ktoré na blogu pracujú, či už ako prepojenie s facebookom, políčka s reklamami atď. Používam hosting od spoločnosti websupport, kde platím mesačne cca 5€ a mám nainštalovaný wordpress, keď do toho prídete, naozaj to je veľmi jednoduché, ja som taktiež wordpress dlho považovala za veľmi zložitý a zdĺhavý, dnes, to ale neľutujem a som rada, že som venovala veľa času tomu, aby som wordpress aspoň z časti pochopila. Ďakujem za otázky a verím, že som Vám aspoň trochu pomohla. V prípade Ďalších otázok píšte. Pekný deň.

Pridaj komentár.