Handmade

Úplné fiasko, alebo cenná lekcia?

Veľakrát ma to lákalo vyskúšať si predaj aj vo väčších  mestách, ako len v najbližšom veľkom meste. Dnes mám deň po mojom poslednom predaji a zúčastnení sa troch dní v Piešťanoch na Vianočných Pieščanských Remeselných trhoch. Tento článok som mala v pláne napísať po každom jednom absolvovanom dni. Nešlo to dokončiť ho a tak dnes sumarizujem a vyhodnocujem všetky tri predajné dni Prvú Adventnú nedeľu 3.12.2017 druhý Adventný víkend v sobotu 9.12.2017 a tretí Adventný víkend 16.12.2017. Poďme na to.

Prvý deň mal už cestu s príjemnou predvianočnou atmosférou vďaka snehu, ktorý dotváral to čaro blížiacich sa Vianoc. V príjemnej spoločnosti cesta ubehla veľmi rýchlo, aj keď trvala niečo cez hodinu. Na mieste to v rýchlom tempe pokračovalo. Samozrejme bolo treba povykladať veci, vyzdobiť stánok a dotiahnuť detaily, aby bol všetok tovar na pulte. Ani sa to nezdá, ale ten čas, bežal veľmi rýchlo. 

Predstavy vs. Realita

Každý z nás, keď ideme niekam prvý krát máme svoje sny, plány a predstavy, ako by to mohlo vyzerať, prebiehať. Častokrát je však realita celkom odlišná predstave, ktorú sme si vytvorili. Presne to nás čakalo ráno na mieste. Nakoľko sme nechceli veľa investovať dohodli sme sa, že nám bude stačiť jeden predajný stánok pre nás obe s kamarátkou. Veď 2 metre široký stánok je v pohode vôjdeme sa a počiatočná investícia za stánok nebude vysoká. Keď sme však dorazili na miesto zistili sme, že stánok nám bude veľmi tesný. Samozrejme sme mali prichystaných dosť veľa vecí, s ktorými sme sa chceli prezentovať. Tento deň bol veľmi poučný. Verili sme, že sa nám vrátia počiatočné náklady, teda za predajný stánok plus náklady na cestu a nejaké to € navyše by nás veľmi potešilo. 

CHYBA!

Áno niekde sa stala chyba, po celom dni, keď sme toho veľa nezarobili, teda niečo na pokrytie nákladov áno, ale naše očakávania boli trošku vyššie. Nastalo sklamanie, ktoré sa nás držalo, celkom dlho. Niekoľko dní z nasledovného týždňa, kedy sme sa mali pripravovať sme len premýšlali nad dôvodmi prečo to tak bolo.

Môžeme len polemizovať :

  • 3.12.2017 vysoký predvýplatný dátum?
  • Nedeľa, deň, ktorý ľudia netrávia prioritne nakupovaním?
  • Zlý sortiment výrobkov? 
  • Ešte len prvá Adventná nedeľa, do Vianoc majú ľudia čas?
  • Malý stánok pre naše množstvo a sortiment výrobkov?

Nakoniec sme vybrali poslednú možnosť z dôvodov na ktorej sme chceli popracovať. A tak sme nechali veci na osud a dohodli sa, že zainvestujeme do toho a skúsime každá z nás ísť do svojho stánku. Nečakali sme dlho a kontaktovali sme organizátorku, či je voľný ešte jeden stánok, aby sme išli každá do svojho. Nechali sme to na osud a dohodli sme sa, že keď bude stánok voľný berieme ho a budeme sa prezentovať každá svojimi výrobkami samostatne. 

SNAHA O REPARÁT

9.12.2017  Sobota, deň, do ktorého sme vkladali väčšie nádeje, mali sme každá svoj stánok, svoju prezentáciu výrobkov. Týždeň bližšie k Vianociam, už taký, že aj výplatný termín a sobota nákupný deň a čas, kedy ľudia nemusia vstávať do práce, až na výnimky. Verili sme v úspešnejší deň.

Nakoniec ma veľmi mrzí, že kamarátka nezarobila ani to, čo do toho dala 🙁  Mne sa pošťastilo o niečo viac, za čo som veľmi rada. No snaha mojej drahej kamarátky nebola ocenená, neviem čo sa stalo, no je mi to neskutočne ľúto. Naše sklamanie bolo vidieť aj niekoľko dní po trhoch. Kamarátka sa rozhodla prehodnotiť priority a šitie krásnych čiapok, nákrčníkov, tepláčikov a legíniek vešia na klinec. 

3 krát a dosť?

16.12.2017 posledný tretí dátum som už mala nové kolegyne. Partia bola super, ako vždy, tak nám bolo veselo a deň nám celkom pekne ubiehal. Tento deň taktiež bol v predaji rovnaký, možno o niečo slabší ako ten minulý. V takýchto dňoch človek rozmýšla, či sa radšej na to nevykašlať a pokračovať vo svojej záľube vo svojom hobby. Uvidíme ako o rok, či sa dáme znova na to, alebo si už povieme nie, stačilo. Ako poznám Majku, moju trhovú spriaznenú dušu tak predpokladám, že to dáme aj o rok. 

Záverečné rozjímanie

Rada by som sa podelila s mojimi pocitmi a myšlienkami. Už po prvom predajnom dni, keď môj zárobok bol kúsok viac, ako náklady, mi moje skeptické okolie dohováralo, na čo to robím, prečo sa na to nevykašlem, celý deň v zime tam stáť a nič poriadne nezarobiť. Doma po nociach šiješ tvoríš dekoruješ a nič poriadne z toho nemáš, len prebdeté noci… 

Ja to beriem, áno nechcú, aby som bola chorá majú o mňa starosť atď. No za posledné dni a týždne som si veľa vecí uvedomila aj ja sama. 

Nemienim s tým skončiť, pretože to sú veci, ktoré ma bavia a napĺňajú. Ako mi pri nedávnom rozhovore povedal jeden dobrovolný hasič, ktorý mal poznámku k môjmu tvoreniu, že sa musím doma veľmi nudiť. Po mojej reakcii o tom, že ma to baví a neviem si predstaviť byť doma a len upratovať a variť dookola, či čumieť do TV- požierača času. A o tom, že moji blízky mi to vyhovárajú, že z toho poriadne nič nemám. Povedal peknú myšlienku, že on ma vie pochopiť, pretože ako dobrovolný hasič chodí na také miesto tam i tam a tiež to berie z jeho súkromného rodinného života, no je to jeho hobby, čo ho napĺňa a baví.

A práve preto je táto moja stránka aj pomenovaná tvorenie s láskou, pretože všetko čo vyrábam je tvorené s láskou. Baví ma to a je to moja záľuba, a keď vidím, ako sa moja malá dcérka teší z každej ušitej novinky a najradšej by si ju nechala pre seba, viem , že to ma zmysel, pretože keď sa ona vie potešiť z mojich malých mackov, vankúšikov či iných výrobkov, tak iné detičky moje malé vecičky tiež určite potešia minimálne tak ako moju Dominiku.

 

 

 

 

 

 

Preto by som chcela aj Vám, všetkým, ktorí radi tvoríte a tiež sa stretávate s nepochopením od najbližších, aby ste sa nevzdávali a stále napredovali ďalej a ďalej, hľadali ten svoj správny smer tvorenia. Pretože robiť to čo Vás baví je to najdôležitejšie. Aj keď začnete tvoriť popri zamestnaní robíte to čo Vás baví a máte radi. Len do toho držím Vám päste.

Budem rada, keď mi dáte vedieť ako je to u Vás s podporou od najbližších a Vašim tvorením. 

Ďakujem Vaša Aďa ♥

Pridaj komentár.